Bucks County Outstanding Educator Award

The Bucks County Outstanding Educator Award is a recognition program for educators and directors working in Early Childhood programs. Through a formalized nomination process, these individuals are recognized for their outstanding contribution to the profession. Educators and directors are honored annually by Bucks County Chapter PennAEYC.

Outstanding Educator Award Nomination

Nominations for the Bucks County Outstanding Educator Award are accepted throughout the year and reviewed annually and for presentation at the Bucks County Chapter PennAEYC’s Spring event. A panel of judges appointed by the OEA committee chairperson selects the winners. Download the Nomination Form.

Contact Lori Borman 
loriborman@comcast.net 
fax 215-860-9758

  • Mary Cavallero – St. Paul’s Preschool
  • Jo Anne Flavin – Children’s Village
  • Jayne Jacobus – St. Paul’s Preschool
  • Gail Le Vien – Carefree Learning Center
  • Judy Snow – Kinderworks
  • Darcy Van Orden – Clubhouse for Kids
  • Judy Wetherby – Breezy Point Day School
  • Maria Baltera – St. Paul’s Preschool
  • Jennifer Culp – George School Children’s Ctr.
  • Ethel Cutler – Breezy Point Day School
  • Anne Drybala – Children’s World Learning Ctr.
  • Lynn Gruber – Breezy Point Day School
  • Joann Lawall – Breezy Point Day School
  • Peg Zargiel – Joy Bell PreSchool
  • Sue Bretherick – St. Paul’s Preschool
  • Diane Chiocchi – George School Children’s Ctr.
  • Patsy Clayton – Children’s Village
  • Pamela Keller – Windmill Day School
  • Melba Schorn – Breezy Point Day School
  • Martha Szychulski – Joy Bell Preschool
  • Suzanne Thomas – Children’s Village
  • Pat Bucher – Bucks County I.U.
  • Janet Clayton – Joy Bell
  • Roseann Fry – Crossing Cooperative N. S.
  • Caren Hertz – Childtowne Montessori School
  • Evie Hirschman – Children’s Village
  • Mary Kix – St. Paul’s Preschool
  • Carin Richter – St. Paul’s Preschool
  • Deedie Baldwin – Breezy Point Day School
  • Pam Drago – St. Paul’s Preschool
  • Gail Jones – Children’s World Learning Center
  • Sandy McCloskey – Breezy Point Day School
  • Jane Mahler – Children’s Village
  • Margie Moore – St. Andrew’s Child Care Center
  • Sharon Smith – Children’s Village
  • Beth Bridges – Bright Beginnings
  • Carol Clark – Children’s Village
  • Barbara D’Anna – Children’s Village
  • Dorothy Gillis – Children’s World Learning Center
  • Chris Hardnock – Breezy Point Day School
  • Pat Navitsky – Childtowne Montessosri School
  • Robin Naylor – Crossing Cooperative N.S.
  • Joanna Santomarco – St. James Preschool
  • Carolyn Schmidt – Breezy Point Day School
  • Cindy Wiggins – Joy Bell Preschool
  • Debbie Booz – Children’s World Learning Ctr.
  • Irene Gordon – Childtowne Montessori School
  • Lisa Howarth – George School Children’s Ctr.
  • Janet McGlinchey – St. Paul’s Preschool
  • Annamaria Milhous – Edgewood Elementary School
  • Linda Roe – Crossing Cooperative N. S.
  • Beth Torok – Joy Bell Preschool
  • Patricia Woodruff – ABC- 123 Day Care
  • Mary Allodoli – Ken Crest
  • Linda Hendrix – St. Paul’s Preschool
  • Annie Johnson – Children’s Village
  • Crystal Mazzola – Breezy Point Day School
  • Sharon Morrisette – Children’s Village
  • Amy Nache – Breezy Point Day School
  • Judy Ransweiler – St. Andrew’s Preschool
  • Anne Drybala – Children’s World Learning Center
  • Kay Erney – Kay L. Erney Family Day Care Home
  • Becky Radvany – Crossing Cooperative Nursery School
  • Bev Horvitz – Crossing Cooperative Nursery School
  • Joy Meltzer – Breezy Point
  • Gale Londoner – Breezy Point
  • Theresa Carrel – Breezy Point
  • Jane McKenna – Breezy Point
  • Kathy Sitler – Joy Bell Preschool
  • Kathie Spurgeon – Crossing Cooperative Nursery School
  • Peg Szczurek – Children’s Village
  • Angie Jones – Crossing Cooperative Nursery School
  • Robin Brown – Breezy Point Day School
  • Debbiann Allen – Children’s Village
  • Mary Farrington – Bucks County Community Village
  • Kathleen Morgan – Children’s Village
  • Dee Short – BCCC Early Learning Center
  • Sheri Bravo – Wee Care
  • Deedie Baldwin – Breezy Point Day School
  • Maria Martin – Breezy Point Day School
  • Mary Cavallero – St. Paul’s Preschool
  • Terri Mohapp – St. Paul’s Preschool
  • Alison Sheridan  – Emilie Christian Day School
  • Sandy McCloskey – Breezy Point Day School
  • Joan Berlin  – God’s Window
  • Gale Londoner  – Breezy Point Day School
  • Terri Mohapp  – St. Paul’s Preschool
  • Jackie Van Houten – St. Paul’s Preschool
  • Diane Chiochi – George School
  • Jeannie Morris – Wee Care Early Learning Center
  • Sheryl Milstein – Temple Judea Preschool
  • Lynn Cahan – God’s Window Preschool
  • Polly Wanner – Childtowne Montessori School
  • Charlene McHugh – Wee Care Early Learning Center
  • Tanya Ergemildze – Children’s Village
  • Beth Taylor – Temple Judea Preschool
  • Joanne Schmidt – Wee Care Early Learning Center
  • Lisa Incelli – Breezy Point Day School
  • Anne Reinheimer – St. Paul’s Preschool
  • Lynn Bertman – Breezy Point Day School
  • Marilyn Malley – Wee Care Early Learning Center
  • Patti Davis – Crossing Cooperative Nursery School
  • Jonathan Gay – Bucks County Community College Early Learning Center
  • Virginia Warburton – William Penn Center
  • Connie Gleeson – George School Children’s Center
  • Helen Schwartz – Breezy Point Day School
  • Diane Donaher – St. Paul’s Preschool
  • Dorene Megna – Bucks County Community College Early Learning Center
  • Michele Sexton – Bucks County Community College Early Learning Center
  • Kim Sodi Leuser – Bucks County Intermediate Unit #22
  • Mary McLaughlin – Bucks County Community College Early Learning Center
  • Jessica Muller – Bucks County Community College Early Learning Center
  • Teresa Carcel – Breezy Point Day School
  • Terri Windish – Children’s Village
  • Dawn Stempien – Children’s Village
  • Diane Ivey – Children’s Village
  • Betsy Dougherty – Emilie Christian Day School
  • Debbie West – Emilie Christian Day School
  • Cindy Garafolo – St. Paul’s Preschool
  • Huda Sleiman – Children’s Village
  • Janice Kistner – Children’s Village
  • Deb Secchia – Crossing Cooperative Nursery School
  • Dina Modica – Crossing Cooperative Nursery School
  • Gloria Ramirez – St. Paul’s Preschool
  • Betty Hertkorn – Crossing Cooperative Nursery School
  • Shawn Moesch – Emilie Christian Day School
  • Kristie Buckner – First Friends
  • Lindsay Tendler – Children’s Village
  • Frances Grauer – Wee Care Early Learning Center
  • Christina Bravo – Wee Care Early Learning Center
  • Jennifer Aloan – Li’l Bucks Partners in Learning
  • Debra Ratti – Wee Care Early Learning Center
  • Susan Ranieri – St. Paul’s Preschool
  • Michelle Brett – St. Paul’s Preschool
  • Cindy Sherman – George School Children’s Center
  • Mary Theresa Smith – George School Children’s Center
  • Mary Higgins – Crossing Cooperative Nursery School
  • Lori Hyjurick – Emilie Christian Day School
  • Nancy Ackerman – Nans’s Family Day Care
  • Sue Ahern – Joy Bell Preschool
  • Christine Lopez  – Children’s Village
  • Lisa Myers – God’s Window Preschool
  • Lizanne Biemuller – St. Paul’s Preschool
  • Betty McCorriston – Crossing Cooperative Nursery School 
  • Gala Gahr – Emilie Christian Day School
  • Helen Perkins – Breezy Point Day School
  • Trish Lyons Delahanty – Elbow Lane School
  • Thalia King – Crossing Cooperative Nursery School
  • Jeanine Medrow – Crossing Cooperative Nursery School
  • Lisa Puchalski – Elbow Lane School
  • Pamela McCullough – George School Children’s Center
  • Emily Peltz – Radcliffe Learning Center
  • Heather Engle – LifeSpan Child Care
  • Helen Quimby – Children Of America
  • Jill Palmieri – Crossing Cooperative Nursery School
  • Nicole Fetherman – LifeSpan Child Care

JOIN US NOW - MEMBERSHIP

Join us now to make your impact

 

Join us today